HOLİSTİK TIP

Dr. Didem Gülmez
RandevuONLINE DANIŞMANLIK

Holistik Tıp Nedir?

Holistik tıp bütüncül bakış açısı demektir. Bir hekim olarak aldığımız tüm tıp eğitimleri, tamamlayıcı tıp eğitimler ve mesleki tecrübemizi bir araya getirip hastayı öyle değerlendiririz.

Bir hasta ile görüşemeye başladığımızda mutlaka onun yaşam koşulları, hayat tarzı, beslenmesi, uykusu, stresini sorgularız ve değerlendirmeye alırız. Yapacağımız tedavileri buna göre de şekillendiririz. Aksi takdirde aşırı streste olan birsi ne tedavi yaparsanız yapın iyileşmeyebilir, stres tedavisi uyguladığınızda ise kısa sürede sağlığına kavuşabilir. Veya yeni taşınılan bir evdeki toksik boya kokuları kişinin hastalığını alevlendirmiş olabilir. O zaman ona göre tedbirler almak gerekebilir.      

Beslenmesinde kendine uygun gıdaları almayan bir kişide alerjileri geçirmek mümkün olmayabilir. Bir kişiyi sadece belirti ve hastalık bazında tedavi etmeye çalışmak baştan işe eksik başlamak demektir.

Aynı olay biyolojik bedenimiz için de geçerlidir. Karaciğerimizi ayrı, kalbimizi ayrı, bağırsaklarımızı ayrı ayrı tek başlarına tedavi edemeyiz. Beden bir bütündür. O yüzden bütüncül yaklaşmalı; beslenmesinden çevresel faktörlere bağırsak florasından mineral metabolizmasına kadar tüm etmenleri beraber değerlendirmeli ve ona göre elimizde olan tüm tedavi yöntemlerini uygun bir şekilde kombinleyerek kısa sürede kalıcı iyileşme için tedaviyi planlamamız gerekmektedir. İşte bu bütüncül yaklaşıma “HOLİSTİK TIP”denmektedir.