MEZOTERAPİ

Dr. Didem Gülmez
RandevuONLINE DANIŞMANLIK

Mezoterapi

 1952 yılından beri uygulanan tıbbi bir işlemdir. Vücudun ihtiyacı olan maddelerin çok küçük miktarlarda cilt altına verilmesi esasına dayanır. Bu sayede birçok yan etkinin önüne geçerken etkinlik te arttırılmış olunur. İlk başlarda ağrı tedavisinde yoğun olarak kullanılsa da günümüzde daha çok Anti-aging ve estetik amaçlı tercih edilmektedir. Yine de ağızdan ilaç kullanmak istemeyen yan etkilerinden çekinildiği durumlarda; sırt ağrısı, kas ağrısı, fibromyalji, migren/baş ağrısı, eklem ağrısı, spor yaralanmaları gibi neredeyse %100 başarısı ile de sıklıkla tercih edilmektedir.  

Anti-aging ve estetik amaçlı olarak:

-Cilt yenileme,

– Cilde elastikiyet kazandırılması ve sarkmanın önlenmesi

-Bölgesel zayıflama,

– Selülit,

– Derideki çatlaklar,

– Cilt lekeleri,

– Yara izi,

– Saç dökülmesi, kellik, saç uzatma

– Gözaltı Morlukları ve Gözaltı Torbaları

Tedavisinde kullanılır.  

Mezoterapi cildin ihtiyacı olan vitamin, mineral, kolajen, hiyalüronik asit, aminoasit, büyüme faktörleri, elastin gibi çeşitli maddelerin doğrudan cilt altına verilerek etkinliği arttırmak esasına dayanır.  Bu ürünler cildin üzerine sürüldükleri zaman gerektiği gibi emilemezler ve etkinliği düşer. O yüzden doğrudan vermek her zaman daha etkili olacaktır. Cilt altına bırakılan bu takviyeler hemen dağılmazlar, depo görevi görerek ihtiyaca göre yavaş yavaş salınırlar, etki uzatılmış olunur. Ayrıca uygulama sırasında yapılan enjeksiyonlar; damarlar ve sinirleri uyararak cildin tamir mekanizmalarını da harekete geçirerek ciltte ekstra bir yenilenme sağlar. cilt altındaki kolajen ve elastin, sinir uçları gibi yapıları uyararak , ciltte depo ilaç oluşturarak etkisini gösterir.

Bölgesel uygulama yapıldığı için tüm vücudu etkileyebilecek yan etkilerden de korunulmuş olunur. Yapılan muayene sonucunda kişinin hangi desteğe ve nerelerde olduğu belirlenerek nokta atışı ile tedavi planlanır

2-3. seanstan itibaren istenilen etkiler görülmeye başlanır. Seanslar öncesi ve sonrası fotoğraflar çekilerek bu değişim net olarak tespit edilebilmektedir.

Yan Etkileri Nelerdir? Enjeksiyon yapılan bölgede geçici kızarıklık, morarma vs olabilir. Yapılan tedavi sonrası verilen özel destekler ile bu sıkıntılar çok kısa sürede giderilir. Mezoterapi sonrası güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat edilmelidir. Bu nedenle kış aylarında yapılması ve güneş koruyucu kullanılması tavsiye edilir. Seans sonrasın 12 saat su temas ettirilmemesi ayrıca önemlidir.

 Gebelik, emzirme, kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlar, uygulama bölgesinde enfekte yarası bulunanalar bu uygulamayı yaptırmaktan kaçınmalıdırlar.