OZON TEDEVAİSİ

Dr. Didem Gülmez
RandevuONLINE DANIŞMANLIK

OZON TEDAVİSİ NEDİR?

1 ve 2. Dünya savaşından itibaren uygulanmaya başlanan Ozon Terapi uzun yıllardır ülkemizde de tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Ozon tedavisi: Üç moleküllü bir oksijen bileşeni olan Ozon Gazının (O3) sağlık için uygulanmasıdır. Aslında bir temizlenme (detoks) yöntemidir! Fakat birçok rahatsızlığın iyileştirilmesinde de destek tedavi yöntemi olarak da sıklıkla tercih edilmektedir.

Hastalıklı veya hasarlanmış bölgeler oksijene ihtiyaç duyar. Ozon terapi ile ihtiyaç olan bölgelere gerekli oksijenin ve kanın damarlar yolu iletilmesini sağlar.

Ozon güçlü bakteri, virüs ve mantar savaşçısı olduğu için hem bu zararlı ajanların vücuttan atılmasına hem de bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasını destekler.

Detoks etkisinden dolayı Antiaging(yaşlanmayı geciktirici) etkilerinden de sıklıkla faydalanılmaktadır. Vücudumuzun en önemli detoks organı olan karaciğeri ve sindirimi de destekler. Toksinlerin karaciğerden atılmasına yardımcı olur.

Kaslardaki oksijeni arttırarak kasları güçlenmesini destekler. Spor sırasında gerekli oksijenin daha dengeli dağıtılmasını sağlar. Egzersiz süresinin artmasına katkıda bulunur.

Ozonun yüksek oksijen seviyelerinden dolayı bağırsak florasını destekler ve parazitlerin tedavisine katkıda bulunur.

Vücudumuz sürekli kendisi için zararlı olabilecek hücreler veya bileşikler üretmektedir. Bu normal metabolizmanın bir sonucudur. Sağlıklı ve genç bireyler bu zararlı oluşumları başarı ile atarken yaşın ilerlemesi ile bu mekanizma yetersiz kalmaya başlar. Buna bir de şehirde stresli yaşamı eklersek bu yetersizlik çok daha erken yaşlarda kendini göstermeye başlayabilir (yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk mutsuzluk vb.). Ozon terapi bu oluşumların ve kötü hücrelerin vücut tarafından atılmasına da destek olmaktadır.

Kanımızın genel yapısı alkalidir. Yaşam tarzımız, çevresel toksinler ve gıda alışkanlıklarımız sonucunda asidik tarafa kayabilmektedir. Bu durumda birçok hastalık için zemin hazırlamaktadır. Ozon terapi vücudun alkali tarafta kalmasına, yaşam tarzı değişiklikleri ile beraber, destek olmaktadır.

Yapılan çalışmalar Alzheirmer ve Parkinson gibi birçok beyinsel hastalıkta Ozon tedavisinin belirtilerin azaltılmasına destek olduğunu göstermektedir.

Ozon terapisinde verilecek ozonun dozu, yöntemi ve süresi kişiye özel olarak planlanmalıdır.

 

Ozon Tedavisinin kullanım alanları:

Birçok amaç için kullanılmakla beraber başlıca:

* İmmün (bağışıklık) sisteminin desteklenmesi

* Eklem sağlığının ve eklem sıvısının desteklenmesi

* Kas ağrıları ve kas romatizması (Fibromyalji)

* Bel ve boyun fıtıklarında ağrı kontrolüne destek

* Yara ve yanık tedavilerinin yapılması,

* Antiaiging etki

* Cilt sağlığına, cildin yenilenmesine destek

* Selülit

* Migren ve baş ağrısı tedavilerine destek

* Kronik yorgunluk ve stresin etkilerinin giderilmesine destek

* Diyabet ve diyabete bağlı yara tedavisine destek

* Kan şekerinin dengelenmesine destek

* Depresyon tedavisine destek

*Ağır metallerin vücuttan atılmasına destek

*Ülseratif kolit, chron, İrritabl Bağırsak sendromu tedavisine destek

*Kalp damar hastalıklarının tedavisine destek

* Otoimmün hastalıklara destek amaçlı kullanılmaktadır.

 

OZON TEDAVİSİ YAPTIRIKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

*Ozon gazı solunmamalıdır.

*Konusunda Uzman, Sağlık Bakanlığından Onaylanmış Sertifikalı Hekimler tarafından uygulanmalıdır.